Ogrzewanie elektryczne dofinansowanie 2023
Wielu z naszych klientów zastanawia się, czy kupując grzejniki na podczerwień Grosmann będą mogli uzyskać dofinansowanie? A odpowiedź jest twierdząca!
Nasi klienci mogą uzyskać zwrot kosztów zakupu jak i montażu grzejników z wielu programów:
z rządowego programu „Czyste powietrze”
z dotacji samorządowych do wymiany pieca i termomodernizacji
wykorzystując ulgę termomodernizacyjną – ulga podatkowa przy rocznym rozliczeniu PIT
Jak uzyskać dofinasowanie na panele na podczerwień z programu „Czyste Powietrze”?
W ramach programu „Czyste Powietrze” przewidziano dofinansowanie do wymiany starych lub nieefektywnych źródeł ciepła wykorzystujących paliwo stałe na nowoczesne źródła ciepła, które spełniają najwyższe normy, a także na przeprowadzenie prac termomodernizacyjnych budynków. Program ten został wprowadzony przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we współpracy z Ministerstwem Klimatu i Środowiska. Dzięki temu programowi, beneficjenci mogą otrzymać wsparcie finansowe na różne przedsięwzięcia, w tym wymianę starego pieca lub kotła na paliwo stałe, takie jak węgiel czy drewno, nowoczesnym źródłem ciepła, np. ogrzewaniem na podczerwień oraz na montaż mikroinstalacji fotowoltaicznej.
Warto w tym miejscu wspomnieć, że najbardziej opłacalnym i najlepszym rozwiązaniem dla naszego portfela jest połączenie paneli na podczerwień właśnie z panelami fotowoltaicznymi. Informacje o różnych rozwiązaniach grzewczych do fotowoltaiki można znaleźć na blogu Enerzon: „Fotowoltaika a ogrzewanie domu – przegląd rozwiązań„
Dofinansowanie można otrzymać zarówno na projekty zakończone, realizowane, jak i nierozpoczęte. Warto jednak pamiętać, że koszty mogą być rozliczane tylko za okres nie wcześniejszy niż 6 miesięcy przed złożeniem wniosku.
Program „Czyste powietrze” jest skierowany do właścicieli lub współwłaścicieli jednorodzinnych budynków mieszkalnych oraz lokali mieszkalnych z wyodrębnioną księgą wieczystą. Dotacja może wynieść do 66 000 zł dla podstawowego poziomu dofinansowania, do 99 000 zł dla podwyższonego poziomu oraz do 135 000 na najwyższego poziomu.
Gdzie i do kiedy można składać wnioski w programie „Czyste Powietrze”?
Aby skorzystać z tej dotacji, należy złożyć wniosek w odpowiednim Urzędzie Marszałkowskim zgodnie z miejscem zamieszkania. Wnioski są rozpatrywane według kolejności ich wpływu, a decyzja o przyznaniu dofinansowania podejmowana jest na podstawie określonych kryteriów w ramach programu.
Warto podkreślić, że program „Czyste Powietrze” jest programem wieloletnim, którego realizacja będzie trwać do roku 2029. Dzięki temu osoby zainteresowane otrzymaniem dofinansowania na termomodernizację lub wymianę źródła ciepła mają wystarczająco czasu na przygotowanie i realizację swoich projektów.
Więcej szczegółowych informacji można znaleźć na stronie internetowej czystepowietrze.gov.pl/czyste-powietrze/.
Czy wiesz, że skorzystanie z dofinansowania w ramach programu „Czyste Powietrze” nie wyklucza możliwości ubiegania się o środki z innych programów wsparcia wymiany źródeł ciepła, lub ulgi termomodernizacyjnej? Dzięki temu możesz uzyskać nawet 100% finansowanie inwestycji.
Dofinansowanie do wymiany pieca 2023 – z gminy, miasta i województwa
Możliwość otrzymania dofinansowania na wymianę pieca istnieje również w ramach dotacji oferowanych przez województwa, gminy lub miasta, które mają na celu zastąpienie starych, mniej ekologicznych źródeł ciepła. Powstanie tych dotacji jest wynikiem uchwał antysmogowych. Jednak wysokość takiego wsparcia zależy głównie od indywidualnych warunków ustalanych przez lokalne władze (może to wynosić od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych). Na naszej liście wybranych programów lokalnych dofinansowania na wymianę pieca w 2022 roku znajduje się między innymi:
KAWKA Plus we Wrocławiu;
Kawka Bis w Poznaniu;
EKO – KLIMAT – woda, powietrze, ziemia woj. kujawsko-pomorskie;
Dotacje na wymiany kotłów węglowych ze środków europejskich w Zakopanem;
Dofinansowanie do wymiany pieców w Sopocie;
Dofinansowanie kosztów zmiany systemu ogrzewania z węglowego na ekologiczne w Kaliszu;
Dotacja celowa na wymianę źródeł ciepła w Nakle;
Program czyste powietrze – oddech dla Opola;
Dotacje na wymianę pieca w Nowym Sączu;
Dofinansowanie do wymiany starych pieców w Częstochowie;
Dofinansowanie do wymiany pieca Białystok;
„Wymień piec” w Jarocinie.
Czy panele na podczerwień można odliczyć od podatku:
Tak, zakup oraz montaż paneli na podczerwień i innych grzejników elektrycznych można odliczyć od podstawy opodatkowania ramach ulgi termomodernizacyjnej.
Więcej na ten temat pisaliśmy w artykule: Jak odliczyć panele i grzejniki na podczerwień Grosmann od podatku? Praktyczny poradnik.