Kalkulator oszczędności

Ile prądu zużywa grzejnik na podczerwień 1000W? 

– Ile prądu zużywa grzejnik na podczerwień 1000W?

To chyba najczęstsze pytanie naszych klientów. Wydaje się, że odpowiedź na to pytanie jest prosta… a jednak..

Moc grzejników elektrycznych wyrażona jest zawsze w watach [W]. Grzejnik 1000W pobiera  od 900 do 1000W energii elektrycznej na godzinę pracy, czyli od 0,9 do 1 kWh na godzinę. Producenci w specyfikacji mocy wszystkich grzejników elektrycznych muszą podawać moc znamionową 1000W, jeśli urządzenie zużywa więcej niż 900W na godzinę (0,9 kWh). Czyli, jeśli grzejnik pobiera np. 905W prądu na godzinę muszą podać moc grzejnika 1000W.  Jeśli pobiera np. maksymalnie 1005W to będzie to grzejnik o mocy 1100W. Zawsze dla uproszczenia, przy wyliczeniach kosztów można przyjąć, że grzejnik na podczerwień 1000W zużywa 1kWh energii elektrycznej na godzinę.

Przy założeniu, że Twój grzejnik ma moc 1000 W, i że aktualna cena prądu to 1,25 zł/kWh, to za godzinę pracy urządzenia zapłacisz średnio 1,25 zł

Kolejne pytanie, które wtedy pada to: 

-To skąd ta energooszczędność grzejników na podczerwień Grosmann?

A no stąd, że moc grzejnika na podczerwień potrzebna do ogrzania np. pomieszczenia ok. 20 mkw to 1000W. Jeśli budynek jest bardzo dobrze zaizolowany to panelem na podczerwień  lub grzejnikiem hybrydowym ok 1000W ogrzejemy nawet 25 mkw.  W przypadku tradycyjnych grzejników elektrycznych do ogrzania pokoju 20mkw wymagany jest grzejnik o mocy 2000W. 

Kalkulator oszczędności

Ogrzewając dom, lub mieszkanie grzejnikami lub panelami na podczerwień  Grosmann zużycie prądu jest o 50% mniejsze niż w przypadku grzejników tradycyjnych, ponieważ moc urządzeń potrzebna do ogrzania jest 2x mniejsza.

Pytanie zasadnicze, aby móc oszacować koszty ogrzewania Grzejnikami na podczerwień, powinno brzmieć:

Ile taki grzejnik na podczerwień będzie pracował, czyli pobierał prądu w ciągu doby aby utrzymać stałą temperaturę?

 I tu zaczynają się schody bo odpowiedź Brzmi –  To zależy :

  • od izolacji budynku
  • zastosowanego sterowania
  • przyzwyczajeń domowników
  • wysokości pomieszczenia
  • temperatury na zewnątrz
  • ustawionej temperatury wewnątrz
  • -ilości ścian zewnętrznych
  • -itp.

W przypadku średnio-dobrze zaizolowanych budynków, i jeśli grzejnik sterowany jest automatycznie za pomocą zewnętrznego termostatu (gniazdkowego, przewodowego lub bezprzewodowego) na zasadzie włącz-wyłącz. W momencie osiągniecia odpowiedniej temperatury w pomieszczeniu termostat wyłącza grzejnik, a kiedy spadnie temperatura – włącza. W sumie, czas pracy dobrego grzejnika na podczerwień np. marki Grosmann powinien wynosić ok 4-7 godzin na dobę, a w przypadku domów energooszczędnych nawet mniej.

Średnie zużycie miesięczne prądu i kosztów z tym związanych można wyliczyć w naszym kalkulatorze na stronie https://grosmann.pl/kalkulator/

 

Grzejnik na podczerwień hybrydowy Grosann hybrid 1000 pionowy czarny