Kalkulator oszczędności

Ile prądu zużywa grzejnik na podczerwień 1000W Grosmann®? 

– Ile prądu zużywa grzejnik na podczerwień 1000W?

To chyba najczęstsze pytanie naszych klientów. Wydaje się, że odpowiedź na to pytanie jest trywialne… a jednak..

Grzejnik 1000W pobiera  od 900 do 1000W prądu na godzinę pracy. Producenci w specyfikacji mocy wszystkich grzejników elektrycznych muszą podawać moc znamionową 1000W, jeśli urządzenie zużywa więcej niż 900W na godzinę. Czyli, jeśli grzejnik pobiera np. 905W prądu na godzinę muszą podać moc grzejnika 1000W.  Jeśli pobiera np. 1005W to będzie to grzejnik o mocy 1100W. Zawsze dla uproszczenia, przy wyliczeniach kosztów można przyjąć, że grzejnik na podczerwień 1000W zużywa 1kW energii na godzinę.

Kolejne pytanie, które wtedy pada to: 

-To skąd ta energooszczędność grzejników na podczerwień Grosmann?

A no stąd, że moc grzejnika na podczerwień potrzebna do ogrzania np. pomieszczenia ok. 20 mkw to 1000W. Jeśli budynek jest bardzo dobrze zaizolowany to panelem na podczerwień  lub grzejnikiem hybrydowym ok 1000W ogrzejemy nawet 25 mkw.  W przypadku tradycyjnych grzejników elektrycznych do ogrzania pokoju 20mkw wymagany jest grzejnik o mocy 2000W. 

Kalkulator oszczędności

Ogrzewając dom, lub mieszkanie grzejnikami lub panelami na podczerwień  Grosmann zużycie prądu jest o 50% mniejsze niż w przypadku grzejników tradycyjnych, ponieważ moc urządzeń potrzebna do ogrzania jest 2x mniejsza.

Pytanie zasadnicze, aby móc oszacować koszty ogrzewania Grzejnikami, powinno brzmieć:

Ile taki grzejnik na podczerwień będzie pracował, czyli pobierał prądu w ciągu doby aby utrzymać stałą temperaturę?

 I tu zaczynają się schody bo odpowiedź Brzmi –  To zależy J:

  • od izolacji budynku
  • zastosowanego sterowania
  • przyzwyczajeń domowników
  • wysokości pomieszczenia
  • temperatury na zewnątrz
  • ustawionej temperatury wewnątrz
  • -ilości ścian zewnętrznych
  • -itp.

W przypadku średnio-dobrze zaizolowanych budynków, i jeśli grzejnik sterowany jest automatycznie za pomocą zewnętrznego termostatu (gniazdkowego, przewodowego lub bezprzewodowego), czas pracy dobrego grzejnika na podczerwień np. marki Grosmann powinien wynosić ok 4-7 godzin na dobę, a w przypadku domów energooszczędnych nawet mniej.

Średnie zużycie miesięczne prądu i kosztów z tym związanych można wyliczyć w naszym kalkulatorze na stronie https://grosmann.pl/kalkulator/

Grzejnik na podczerwień hybrydowy Grosann hybrid 1000 pionowy czarny
Grzejnik na podczerwień hybrydowy Grosann hybrid 1000 pionowy czarny.