Dobór odpowiedniego rodzaju ogrzewania do pokoju o powierzchni 40m2 może być trudny. Ważne jest, czy grzejnik ma służyć jako główne źródło ciepła czy jako uzupełnienie. W sytuacji, gdy będzie to jedyny sposób na ogrzewanie, istotne jest uwzględnienie stopnia izolacji budynku jak również wysokość sufitów czy ilości zewnętrznych ścian. Dlatego w zależności, do jakiego budynku będzie przeznaczony panel na podczerwień, zalecamy różne modele. Poniżej znajdują się nasze propozycje.
Jaką moc grzejnika na podczerwień wybrać na 40 m²?
Dla nowoczesnych, energooszczędnych budynków, promienniki powinny mieć moc między 20 a 40 W na metr kwadratowy. W przypadku starszych domów jednorodzinnych lub mieszkań w standardowo ocieplonych budynkach, odpowiednie będą panele o mocy 50-70 W/m². Jeśli ogrzewasz pokój w starej, nieocieplonej kamienicy, wybierz grzejnik o mocy od 80 do 100 W na metr kwadratowy.
Jeżeli grzejnik na podczerwień ma służyć jako dodatkowe źródło ogrzewania, dobierz urządzenie o około 30% niższej mocy na metr kwadratowy.
Poniżej znajdziesz nasze rekomendacje grzejników dla różnych typów budynków:
Grzejnik na podczerwień do 40m2 w domu jednorodzinnym lub bloku
W pomieszczeniach o powierzchni do 40 m², znajdujących się w standardowo ocieplonych budynkach z wysokością sufitu około 2,5 metra przyjmujemy, że moc paneli na metr kwadratowy powinna wahać się w granicach 50 – 70 W/m2. W takim przypadku najlepiej sprawdzą się 2 nowoczesne grzejniki hybrydowe GROSMANN® HYBRID 1000. Mają one łączną moc 2000 W i mogą być postawione na nóżkach lub zawieszone na ścianie, co pozwala zaoszczędzić sporo miejsca.
Grzejniki hybrydowe GROSMANN® HYBRID 1000 są dostępne w kolorze białym lub czarnym, dzięki czemu doskonale komponują się z każdym wystrojem wnętrza. Aby lepiej zaoszczędzić miejsce na ścianie, można wybrać pionowy model GROSMANN® HYBRID V1000 zamiast wersji podstawowej lub dwa panele grzewcze na podczerwień GROSMANN® Infra ISP 1100, które można zamontować również na suficie. Dzięki temu można uzyskać jeszcze więcej wolnej przestrzeni w pomieszczeniu.
Grosmann® Hybrid 1000
Grosmann® Hybrid V1000
Grosmann® INFRA ISP 1100
Grzejnik na podczerwień do 40m2 w nieocieplonej kamienicy
W starych kamienicach, które nie zostały poddane termomodernizacji i gdzie sufity często mają wysokość nawet 3 metrów, zapotrzebowanie na ogrzewanie wynosi nawet 75 – 100 W/m². Jako dodatkowe źródło ciepła w okresie przejściowym lub do dogrzewania pomieszczeń, świetnie sprawdzi się GROSMANN® HYBRID 1400.
Jeśli grzejnik ma być jedynym źródłem ciepła, zalecamy wybór trzech modeli GROSMANN® HYBRID V1000 lub GROSMANN® HYBRID 1000. W przypadku bardzo wysokich pomieszczeń nie zalecamy paneli grzewczych montowanych na suficie. Taki montaż zmniejsza efektywność i należy dobierać większą moc urządzeń lub wieszać je na łańcuchach aby je obniżyć.
Grzejnik na podczerwień do 40m2 w nowym budownictwie
W nowych budynkach, w których jest bardzo dobra izolacja i są one energooszczędne, najlepszym wyborem do pomieszczenia o powierzchni 40 m2 będą 2 panele na podczerwień GROSMANN® Infra ISP o mocy 700W. Można je powiesić zarówno na suficie, jak i na ścianie – w pionie lub poziomie. Bez względu na to, czy pomieszczenie ma regularny kształt, czy też jest w literę „L”, oba urządzenie będą doskonale się uzupełniać i zapewniać wysoki komfort cieplny.
Grosmann® Hybrid V1400
Grosmann® Hybrid 1400
Grosmann® INFRA ISP 700
Nowoczesne termostaty do sterowania panelami na podczerwień
Panele grzewcze na podczerwień to nowoczesne urządzenia, które stanowią doskonała alternatywę dla tradycyjnych grzejników konwekcyjnych i wysokotemperaturowych. Ich efektywność jest na znacznie wyższym poziomie, dzięki czemu pozwalają generować oszczędności na rachunkach za ogrzewanie. Istotne jest jednak to, aby umiejętnie dobrać urządzenia sterujące do grzejników.
Aby w pełni wykorzystać energooszczędny potencjał technologii promienników, zalecamy sterowanie zewnętrznymi termostatami (gniazdkowym, przewodowym lub bezprzewodowym). Dzięki temu uzyskamy odczyt temperatury w odpowiedniej odległości od urządzenia grzewczego, czyli źródła ciepła.
Jest to szczególnie ważne przy montażu paneli grzewczych na suficie.
Warto zaznaczyć, że obniżenie temperatury już o 1°C pozwala wygenerować oszczędności na poziomie 5% na rachunku za ogrzewanie. Natomiast zmniejszenie temperatury o 3-4°C to oszczędności na poziomie nawet 15-20%. Jako specjaliści w swojej branży nie polecamy montowania manualnych termostatów, ponieważ ich precyzja działania jest na niskim poziomie. Może wtedy dochodzić do przegrzewania lub niedogrzewania pomieszczenia, co odbije się na większym zużyciu energii elektrycznej przez urządzenia.
MASZ DODATKOWE PYTANIA?
Skontaktuj się z naszym działem doradczym. Zadzwoń lub wypełnij formularz kontaktowy na stronie. Doradzimy oraz odpowiemy na wszystkie pytania.