Panel grzewczy na podczerwień zamontowany na suficie

Gdzie zamontować grzejnik na podczerwień?

Czy wybór montażu grzejnika na podczerwień jest ważny?

Tak , w dużej mierze wybór miejsca montażu może znacząco wpływać na efektywność działania grzejnika na podczerwień, a nawet na wybór odpowiedniego modelu. Lokalizacja grzejników na podczerwień różni się znacząco od standardowych grzejników elektrycznych działających głównie na zasadzie konwekcji. Dzieje się tak, ponieważ podczerwień ogrzewa pomieszczenia w zasadniczo inny sposób. Jeśli zastanawiasz się, gdzie zainstalować panel na podczerwień, aby uzyskać najlepszy efekt, ten artykuł wyjaśni Ci wszystko.

Na rynku dostępnych jest wiele urządzeń nazywanych grzejnikami na podczerwień, ale oprócz sposobu działania i zastosowania poszczególne modele różnią się również wyborem miejsca montażu. W tym artykule opiszemy, gdzie najlepiej zainstalować panele na podczerwień Grosmann Infra ISP i Grzejniki Hybrydowe Grosmann. Natomiast w kolejnym opiszemy zastosowanie promienników średniofalowych Infra Tower.

Dlaczego umiejscowienie paneli na podczerwień jest tak ważne?

Jedną z kluczowych różnic między ogrzewaniem na podczerwień a tradycyjnym, opartym na konwekcji jest proces przekazywania ciepła. Grzejniki konwekcyjne ogrzewają powietrze. Według praw fizyki, ciepłe powietrze unosi się, a chłodne znajduje się przy podłodze. Dochodzi do cyrkulacji powietrza – czyli konwekcji. Ważne jest, aby zrozumieć, że produkty na podczerwień nie działają w ten sposób.

Promieniowanie podczerwone to bezpośrednia metoda ogrzewania. Promieniowanie przemieszcza się od źródła, aż zostanie pochłonięte przez ciało stałe. Jest to jeden z powodów, dla których produkty na podczerwień są tak wydajne, ponieważ rodzaj wytwarzanego przez nie ciepła jest niezależny od ruchu powietrza. Jednak bezpośredni charakter promieniowania podczerwonego sprawia, że musi być skierowane we właściwe miejsce.

jak działa ogrzewanie na podczerwień
Panele na podczerwień ogrzewają bezpośrednio

Produkty oparte na konwekcji działają na zasadzie ogrzewania całkowitej objętości powietrza w danej przestrzeni i można je w tym celu umieścić niemal w dowolnym miejscu. W przypadku paneli na podczerwień przy wyborze miejsca instalacji trzeba się kierować kilkoma zasadami.

Gdzie powiesić grzejnik na podczerwień – najważniejsze zasady

  1. Grzejnik na podczerwień należy montować w pobliżu obszaru, który ma być ogrzewany, tak aby promieniowanie mogło dotrzeć bezpośrednio do ludzi lub przedmiotów, które mają być ogrzane.
  2. Istotne jest, aby grzejnik znalazł się w miejscu umożliwiającym swobodne promieniowanie podczerwieni w kierunku strefy, która ma być ogrzewana. Oznacza to, że nie może być zasłonięty przez inne przedmioty, np. meble.
  3. W przypadku pomieszczeń o wysokim suficie, nieregularnym kształcie lub dużych obszarów, lepiej jest zainstalować kilka mniejszych paneli na podczerwień, aby zapewnić równomierne ogrzewanie całego pomieszczenia.

Np. jeśli pokój ma kształt prostokąta, w zależności od wymiaru pomieszczenia i zapotrzebowania na moc, zamiast 1 grzejnika w centralnym miejscu, lepiej zamontować 2 mniejsze na przeciwległych ścianach, lub na suficie. W ten sposób unikniemy pojawienia się chłodniejszych obszarów.

Na jakiej wysokości powinien być zamontowany grzejnik na podczerwień?

Wysokość montażu zależy od modelu grzejnika na podczerwień, na który się Państwo zdecydujecie. Panele na podczerwień Infra ISP i Grzejniki Hybrydowe na podczerwień Grosmann wykorzystują tą samą technologię. Wewnątrz zainstalowana jest mata grzewcza, emitująca promieniowanie podczerwone. Oba rodzaje urządzeń służą do stałego, zasadniczego ogrzewania pomieszczeń oraz do dogrzewania oraz do ogrzewania strefowego większych obszarów. Zasadnicza różnica między nimi tkwi w konstrukcji obudowy. Panel na podczerwień jest cieńszy (2,5cm) i posiada na tylnej ścianie izolację, tak aby większość promieniowania była skierowana do pomieszczenia. Natomiast grzejnik hybrydowy Grosmann hybrid jest szerszy (4cm grubości). W środku znajduje się tunel konwekcyjny, przez który swobodnie przemieszcza się ogrzewane powietrze. Dlatego grzejniki hybrydowe ogrzewają pomieszczenie również na zasadzie konwekcji.

Panele na podczerwień Grosmann Infra ISP najlepiej umieszczać na suficie (również na skosach), ponieważ promieniowanie może dotrzeć do większego obszaru. Można je również montować na ścianie, najlepiej na wysokości korpusu człowieka, powyżej 50 cm nad podłogą oraz 50 cm m poniżej sufitu aby zapewnić maksymalną wydajność .

Montaż Paneli Grosman ISP
Grzejnik hybrydowy na podczerwień Grosmann 600 na nóżkach

Zupełnie inaczej sytuacja wygląda w przypadku grzejników hybrydowych marki Grosmann. Te modele nie powinny być montowany na suficie. Modele Hybrydowe wewnątrz tunelu konwekcyjnego ogrzewają powietrze. Powietrze w pomieszczeniu ma najniższą temperaturę przy podłodze, dlatego lepiej ten model umieszczać nisko na ścianie, 10-20 cm nad podłogą. Może on również stać na nóżkach. Dzięki temu grzejnik ogrzewa chłodne powietrze, które unosi się ku górze i dochodzi do naturalnej cyrkulacji powietrza – czyli konwekcji.

Czy grzejnik na podczerwień można instalować naprzeciw okna?

Tak , panele na podczerwień i grzejniki hybrydowe mogą być zamontowane na ścianie przeciwległej do okna. W przypadku podczerwieni utrata ciepła przez okna nie zachodzi w sposób, jakiego można by się spodziewać: dłuższe fale dalekiej podczerwieni nie są w rzeczywistości w stanie przejść przez szkło w taki sam sposób, jak światło widzialne, więc pod tym względem ciepło będzie zatrzymywane w pomieszczeniu. Utrata ciepła następuje, gdy szkło pochłania promieniowanie dalekiej podczerwieni, które następnie przechodzi przez przeszklenie i jest emitowane na zewnątrz. Ponieważ przeszklenie nie zapewnia takiego samego poziomu izolacji jak ściana z cegły, ciepło może być szybciej tracone. Nie powinno to stanowić problemu w przypadku domów z nowoczesnymi przeszkleniami, ponieważ większość okien jest lepiej izolowanych i jest zaprojektowana tak, aby odbijać ciepło z powrotem do pomieszczenia, jednak w domach ze starszymi oknami i z pojedynczymi szybami może to stanowić problem. Ponadto w małych pomieszczeniach, gdy odległość miedzy ścianą przeciwną wynosi mniej niż około 3 metry oraz promiennik na ścianie zamontowany jest dokładnie na wprost okna ,  możemy liczyć się z nieznaczną utratą efektywności.

Czy panel na podczerwień można umieszczać pod oknem, zamiast starych grzejników?

W tym przypadku zalecamy modele hybrydowe – Grosmann Hybrid. Należy je umieszczać na wysokości ok 10 – 20 cm nad ziemią. Zdecydowanie lepiej sprawdzą się w tej lokalizacji niż zwykłe panele na podczerwień. Należy jednak pamiętać, że grzejniki na podczerwień zazwyczaj będą większę od tradycyjnych grzejników konwektorowych. Mają większą powierzchnię grzejną, dlatego rówież są bardziej energooszczędne.

Czy panele na podczerwień Grosmann można wieszać na drewnianych ścianach?

Tak panele Infra ISP Grosmann można montować na drewnianych ścianach. Tylna część paneli na podczerwień Grosmann Infra ISP rozgrzewa się do około 50° C. Dzięki uchwytom montażowym, dostarczanym wraz z urządzeniem, grzejnik oddalony jest od ściany około 2,5 cm. Dzięki temu nie ma kontaktu ze ścianą. Ponadto taka temperatura nie jest na tyle wysoka aby istniały przeciwwskazania do montażu na ścianach drewnianych.

Czy grzejnik na podczerwień może być stosowany w sypialni? Czy nie jest szkodliwy?

Promienie podczerwone nie są szkodliwe dla zdrowia dzięki czemu promiennik może być używany również w sypialni. W medycynie od dawna używane są lampy na podczerwień ponieważ poprawiają ukrwienie oraz przyśpieszają gojenie. Nasze promienniki używane są w celach grzewczych, natomiast pełne bezpieczeństwo użytkowania potwierdzają certyfikaty CE, RoHS, REACH.
Grzejnik na podczerwień w sypialni

Czy meble przeszkadzają w działaniu grzejników na podczerwień?

Promiennik na podczerwień nie mogą być zastawiane meblami, drzwiami ani innymi urządzeniami, promiennik powinien mieć przed sobą otwartą przestrzeń. Tak aby promieniowanie podczerwone mogło mieć swobodny dostęp do obszaru, który ma być ogrzewany.

Czy grzejniki na podczerwień mogą być montowane w pokojach dziecięcych?

Grzejniki na podczerwień, które emitują w ponad 90% fale podczerwone wymagają wysokiej temperatury. Przedni panel takich grzejników osiąga 90-115 °C Grzejniki Grosmann pokryte są specjalną powłoką, dzięki której i trudno się nimi oparzyć, jednak należy zachować pewne zasady bezpieczeństwa. Dlatego do pokojów dziecięcych zalecamy modele Infra ISP, które można montować na suficie.

Czy grzejnik Grosmann może wisieć w łazience?

Aby móc bezpiecznie umieścić grzejnik w łazience musimy upewnić się czy posiada on odpowiedni stopień ochrony. Promienniki marki Grosmann posiadają wysoki stopień ochrony IP24, co potwierdza ich wysoką odporność na wilgoć oraz tryskającą wodą. Dlatego są w pełni odpowiednie do montażu w łazience. Dodatkowo należy pamiętać, że przedni panel grzejników na podczerwień, w momencie maksymalnego nagrzania osiąga temperatury ok  90-115 °C. Grzejniki Grosmann pokryte są specjalną powłoką, dzięki której trudno się nimi oparzyć, jednak należy zachować pewne zasady bezpieczeństwa. Dlatego nie powinno się na nich wieszać ręczników , firanek ani innych materiałów. Można natomiast zastosować specjalne relingi do suszenia wieszaków. Dodatkowym atutem jest to, że grzejniki na podczerwień bardzo szybko suszą mokre ręczniki 😉
Panel na podczerwień Infra ISP w łazience - grzejnik łazienkowy
Panel na Podczerwień Grosmann Infra ISP 700 z relingami

W przypadku wątpliwości i dodatkowych pytań zachęcamy do kontaktu. Numery telefonów, adres email oraz formularz kontaktowy można znaleźć poniżej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *